Milyen működési elv alapján dolgoznak a gázrugók az autóban?

Az autó saját tömege akár több tonna is lehet, amit természetesen lehetetlen megemelni. Bizonyos alkatrészek kapcsán érdemes alaposan megfontolni, hogy adunk-e esélyt a derékfájásnak, ha az adott elem nincs beszerelve a gépjárműbe. Már pusztán a csomagtartó ajtaja is olyan anyagból készül, melynek következtében elképesztően nehéz. De, akkor hogyan tudjuk mégis könnyedén felemelni?

A gázrugók működési elvéről ide kattintva tudhat meg bővebb információkat! A csomagtartó kétségkívül az autó egyik leghasznosabb része. A nyaralásra készülve ide pakolhatjuk a bőröndöket, a bevásárlást követően ide kerülnek a táskák, élelmiszerek, egyéb portékák, edzés után ide tesszük a sporttáskát vagy a gyerekek iskolatáskáját. Egy apró mozdulat és az ajtó már nyílik is, méghozzá különösebb fizikai erőhatás alkalmazása nélkül. Ráadásul az érintés nélküli csomagtartók egy teljesen új szintet képviselnek. De, mégis hogyan lehet az, hogy egy ilyen nehéz alkatrészt ennyire egyszerűen tudunk mozgatni, főleg úgy, hogy egy szintén nem könnyű üveg is helyet kapott benne? A megoldás nyitja a teleszkóp, vagy másként a gázrugó. Ennek köszönhetően tudjuk nyitni a csomagtartót és ez biztosítja azt is, hogy a pakolás végeztéig a magasban legyen.

Működése igazán egyszerű, hiszen nyugalmi állapotban a teleszkóphengerben lévő levegő szintén nyugalomban van. A nyitás során, valamint a levegőben, nyitott állapotban lévő ajtó hengereiben a nyomás megnő, mely a nehéz testet a levegőben tartja. Olykor a gázrugók némely autók motorháztetejének felnyitásában is részt vesznek. Ha a gázrugó tökéletesen működik, akkor gyakorlatilag bármeddig nyitva hagyhatnánk a csomagtartót. Ugyanakkor előfordulhatnak meghibásodások, amikor a gázrugók nem megfelelően végzik dolgukat, ami balesetveszélyes helyzetet eredményezhet.